Szociális hálót!

szociális hálóPlusz egy havi fizetést, a bérpótlékon túl – ennyit kérne még idén a szociális ágazati sztrájkbizottság a kormánytól a területen dolgozók létminimumnál is kevesebb keresetének javítása érdekében. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma e hónap közepéig mintegy 11 milliárdot osztott szét 92 ezer alkalmazott között. A sztrájkbizottság szerint a pótlék hozadéka messze van a követelésüktől, s ennek március 19-én délután flashmobbal – villámcsődülettel – adtak nyomatékot.  

Még tavaly ősszel sztrájkbizottságot alakítottak a szociális ágazatban dolgozókat képviselő szakszervezetek azzal a céllal, hogy átlagosan legalább 20 százalékos béremelést harcoljanak ki a szociális, idős- és fogyatékos otthonokban, a bölcsődékben, házi segítségnyújtásban dolgozók számára. A követelés irreálisnak tűnik, azonban indokolt, hiszen az érintett munkavállalók jelenleg a létminimumnál is kevesebb, 74 278 forintos havi nettó fizetésből kénytelenek élni. Béremelési igényük mértékét egyébként a miniszterelnökhöz eljuttatott levélben úgy jelölték meg, hogy az egészségügyi illetmény- és bértáblát a szociális területen dolgozókra is terjesszék ki. Ez átlagosan 20 százalékos béremelést jelentene, amelynek nagyjából 30 milliárd forint a forrásigénye, munkáltatói járulékokkal együtt.

A sztrájkbizottság azért fordult a kormányhoz, mivel a sztrájkkövetelésben érintettek munkáltatója nem meghatározható, vagyis nem tudni, kitől kell követelniük. A sztrájktörvény  alapján ilyen esetben a kormánynak kell kijelölnie tárgyalópartnert. Miután ez a törvényes határidőn belül megtörtént, megkezdődtek a tárgyalások, amelynek eredménye a szociális ágazat összes, közpénzből finanszírozott dolgozóját érintő pótlékrendszer bevezetése és a szociális életpálya modell kidolgozására létrehozott munkacsoport megalakítására tett ígéret. A kompromisszumokon alapuló egyezség alapján március közepéig a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen dolgozó alkalmazottak túlnyomó többsége megkapta bérpótlékát, januártól visszamenőleg.

A részletekről tájékoztató Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár elmondta: a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi területen dolgozók mostani bérpótlék emelése 92 ezer munkavállalót érint, és dolgozónként havi bruttó 6000 és 17 000 forintot jelent. Ezen felül húszezer szociális és gyermekvédelmi dolgozó jövedelmét 54 ezer forint értékű Erzsébet-utalvánnyal is kiegészítik, amire még nem volt példa. Az államtitkár azt ígérte, hogy amint a gazdaság helyzete megengedi, tovább emelik a szociális ágazatban dolgozók fizetését.

Elégedetlenek

Az érintettek azonban elégedetlenek, ezért a  sztrájkbizottság rögtönzött utcai tiltakozást, flash mobot – magyarul villámcsődületet – hirdetett a szakminisztérium Akadémia utcai székháza elé. Szűcs Viktória, a bizottság ügyvivője a dolgozoklapja.hu-nak azt mondta: szerintük az ágazati pótlék nettó hozadéka negyede annak, amit tűzoltásként kértek. Az ügyvivő szerint a 11 milliárdos összegűre becsült kiegészítés még nem oldja meg az ágazatban dolgozók problémáit, hiszen sokan közülük jelenleg is a 2012-es létminimum alatti fizetést kapnak A szociális területen, például a bölcsődei kisgyermeket nevelők között nagyon sok a diplomás, bérük viszont messze elmarad a pedagógusokétól, az oktatást és az egészségügyet érintő bérfejlesztések hatására  pedig az addig is tetemes jövedelemkülönbségek tovább nőttek, mára eléri a 60-70 ezer forintot is. Ez már csak azért is tarthatatlan, mert a közalkalmazotti illetménytábla befagyasztása, a 13. havi pénz elvonása, a továbbképzés után járó egy havi illetmény elvétele, valamint az egykulcsos adó bevezetése miatt az amúgy is alacsony keresetű szociális dolgozók hatalmas reálkereset-vesztést szenvedtek el az elmúlt öt évben, miközben mindennapos feladataik jelentősen megnövekedtek. A helyzetet mutatják a KSH adatai is, amelyek szerint a bruttó átlagkereset (bér és egyéb jövedelmek, juttatások átlaga) az oktatásban 244 849 forint, míg a szociális szférában ennek csupán 63,8 százaléka, azaz 156 333 forint volt. Az egészségügyi ellátásban tavaly a bruttó munkajövedelmek szeptemberben 223 529 forintot tettek ki, míg a szociális ellátásban 109 929 forintot, vagyis a felét se.  Hasonlóan alakultak a nettó keresetek is: míg 2012 végén a szociális területen dolgozók nettó keresete az egészségügyiek 65 százalékát érte el, tavaly szeptemberben csak 50 százalékát, ami 70 112 forintot tett ki. A sztrájkbizottság ezért továbbra is követeli, hogy a bérpótlékon túl jövedelemkiegészítő intézkedésként plusz egy havi fizetést is kapjanak, s erre a kormány vállaljon garanciát. Amíg ez nem történik meg, addig kérik az ágazatban dolgozók további támogatását,  hogy szükség esetén legyenek készek újabb nyomásgyakorló eszközök alkalmazására.

Sztrájk helyett flashmob

Arra a kérdésünkre, hogy miért nem hirdet munkabeszüntetést a sztrájkbizottság, Szűcs Viktóra azt válaszolta: nem elegendő hat év után a most kifizetett bérpótlék, és nincs felhatalmazásuk az általuk képviseltektől arra, hogy aláírják a megállapodást a kormánnyal. Sztrájkot viszont nem tudnak hirdetni, mert a sztrájk idején nyújtandó még elégséges szolgáltatásról se tudnak megállapodni a kormánnyal, így nincs olyan jegyzőkönyvük, amivel egy esetleges bírósági procedúrát elindíthatnának. Ezért döntöttek úgy, hogy szerdán flashmobon követelnek választ megkeresésükre.

Author: Dolgozók Lapja

Share This Post On
468 ad
Google+