Összefogtak a szakszervezetek a Hankooknál tapasztalt munkavállalói jogtalanságok ellen, dacára a cég nyilvános magyarázkodásának egyre nagyobb tömeg készülődik Rácalmásra, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) augusztus 4-ére meghirdetett tüntetésére.
A hazai érdekvédelem képviselői konföderációs és ágazati hovatartozástól függetlenül együtt fognak tiltakozni augusztus 4-én a Hankook Tire Magyarország Kft. rácalmási gyárában tapasztalt törvénytelenség, s annak elterjedése ellen. Mint arról a VDSZ – és a Dolgozók lapja is – többször beszámolt, a koreai cégtől az elmúlt időszakban a helyi Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete néhány tagjának kényszerűségből távoznia kellett, és két érdekvédelmi vezetőt rendkívüli felmondással rúgtak ki. Egyiküket a napokban úgy távolították el a cégtől, hogy éppen a munkáltatóval folytatott tárgyalásról vitte el a mentő, s mialatt szívpanaszait vizsgálták, a lakására kézbesítették a rendkívüli felmondásról szóló értesítést. A kirúgás oka a mai napig tisztázatlan, a cégvezetés indoklását, miszerint a tisztségviselő félrevezette a munkaadót, a szakszervezet nem fogadja el. Évek óta folyik a háború a VDSZ szervezet és a menedzsment között, bár a szakszervezet az elmúlt években számos kísérletet tett a munkavállalói jogok tárgyalásos rendezésére, ám a szakszervezet elnöke, Székely Tamás szerint a helyzet semmit nem javult. Ez a kirúgás volt az utolsó csepp a pohárban, ekkor döntöttek a tiltakozó tüntetés mellett.
A munkavállalói jogok sárba tiprása elleni demonstrációval a nagy szakszervezeti konföderációk is egyetértenek, többek között a negyedmillió tagot tömörítő Magyar Szakszervezeti Szövetség is nyílt levélben ítélte el a Hankooknál történteket, s más szervezetekhez hasonlóan jelezte, részt vesz a VDSZ által szervezett megmozduláson.
A Hankook magyarázkodik
A gumigyártó cég az MTI-hez eljuttatott közleményben azt állítja, hogy a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetében is vezető pozíciót betöltő munkavállaló felmondásának valós oka az, hogy a munkavállaló munkáltatóját tudatosan félrevezette, a tájékoztatási és együttműködési kötelezettségét szándékosan megszegte, valótlan információra hivatkozva kért és kapott engedélyt távolmaradásra a munkából. Valótlan tehát az állítás, hogy jogi tanulmányai miatt szűnt meg a munkaviszonya – szögezték le. A közleményben jelezték: az érintett szakszervezeti vezető munkaviszonyát július 21-i hatállyal szüntették meg.
Hozzátették: a felmondást azért kézbesítették rövid határidővel (gyakorlatilag azt követően azonnal, miután elszállította a mentő – a szerk.), mert a magyar jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy valakinek a rosszullétét, betegségét figyelembe vegye a munkáltató, ha az ügye egyébként már tisztázott – magyarázták írásban. Ilyenkor a hatályos jogszabályok szerint akkor is kézbesíteni kell a felmondást, ha a munkavállaló betegállományban van. Ennek a szabálynak a betartását a bíróságok szigorúan vizsgálják, következetesen érvényre juttatják – jegyezték meg.
A cég szerint a munkavállaló elbocsátása kapcsán a napokban téves hírek jelentek meg. Emlékeztettek: az elmúlt időszakban összesen két esetben kezdeményezte a munkáltató a munkaviszony megszüntetését szakszervezeti tisztségviselő esetében. Az egyik a jelenlegi eset, a másik, korábban elbocsátott munkavállaló ügye pedig vádemelési javaslattal került az ügyészség elé. Legalábbis a menedzsment ezt állítja. A többi esetben a munkavállalók maguk kezdeményezték a felmondást, és közös megegyezéssel távoztak a cégtől – írták.
Szakszervezetek egységben
A napokban több szakszervezet is tiltakozott amiatt, hogy a Hankook elbocsátotta a helyi szakszervezet vezetőjét.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség csütörtökön nyílt levélben felháborítónak, sorozatosan munkavállaló ellenesnek, törvénysértőnek nevezte a Hankook Tire Magyarország Kft. magatartását. Egyben felszólította a menedzsmentet, hogy visszamenőlegesen állítsa helyre a dolgozó munkaviszonyát.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség jelezte azt is, hogy támogatja a VDSZ 2014. augusztus 4-re meghirdetett demonstrációját.
A LIGA az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében szolidaritásáról biztosította a Hankooknál működő Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezetét, amelyet álláspontja szerint a munkáltató jogtalan és elfogadhatatlan eszközökkel kíván ellehetetleníteni. Az írták, a Hankook magyarországi vezetése jelenleg sárba tiporja a szakszervezeti jogokat, és boszorkányüldözést folytat a helyi szakszervezet, illetve tisztségviselői ellen.