A Hankook Tire Magyarország Kft.-nél tapasztalt munkavállalói jogtalanságok ellen tiltakozott több, országos szakszervezeti tömörülés a gumigyártó cég rácalmási telephelye előtt. A mintegy 300 résztvevő a vegyipari szakszervezet (VDSZ) felhívására érkezett hogy kinyilvánítsa szolidaritásét a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete elnökével, akit mondvacsinált okkal rúgtak ki a gyárból.
Jól vizsgáztak szolidaritásból hétfőn a szakszervezetek, amelyek konföderációhoz tartozástól függetlenül képviseltették magukat azon a demonstráción, amelyet a Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége szervezett a Hankook Tire Magyarország Kft. rácalmási telephelye elé. A szakszervezeti fellépést az váltotta ki, hogy a gyárból egy év alatt két választott tisztségviselő került az utcára rendkívüli felmondással, négy pedig maga mondott fel. A napokban pedig a gyár szakszervezeti vezetőjét, Bognár Ferencet is kirúgták, mondvacsinált okok alapján, rendkívüli felmondással. Bognárt azért távolították el a gyárból, mert munkaidőn kívül jogi tanulmányokat folytat, de ezt nem jelentette be a munkaadónak. Az egyórás tüntetésen a moderátor emlékeztetett: a helyzet kényszerítette ki a tüntetést, majd felolvasta a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a Liga, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, valamint a Munkástanácsok elnökének szolidaritási nyilatkozatát, amelyben kinyilvánították, hogy felháborítónak tartják a Hankook sorozatos munkavállaló-ellenes magatartását, s követelték, hogy helyezzék vissza munkakörébe az illegálisan kirúgott helyi szakszervezeti vezetőt. Azt is követelték, hogy a munkáltató maradéktalanul tartsa be a magyar törvényeket és jogszabályokat, hiszen a magyar törvények minden, hazánkban működő cégre vonatkoznak, betartásuk pedig nem opcionális. Ez alól a Hankook sem kivétel.
A moderátor bejelentette, hogy több ágazati szakszervezet és nemzetközi szövetség is elfogadhatatlannak tartja a Hankook dél-koreai menedzsmentjének szakszervezetellenes, a munkavállalói jogokat sárba tipró magatartását. A demonstráció alatt folyamatosan zúgott a „tiltakozunk”, a „nem hagyjuk”. Az egyik tüntető táblája egy Hofi-idézettel arra is felhívta a figyelmet, hogy „Az igazságból elveszett az I”.
Jól időzítettek
A gumigyáriak műszakváltására időzített akció mintegy háromszáz résztvevője kereplőkkel, sípokkal kísérve hosszasan skandálta a cég buszai felé siető munkásoknak, hogy „gyertek ide”. Közülük sokan távolról figyelték az eseményeket, a többség azonban szótlanul felszállt a buszra, mintha semmi köze nem lenne a történtekhez.
Az alkalmi színpadon mindeközben váltották egymást a szónokok. Elsőként Pálvölgyi Richárd, a Gumiipari Szakszervezet alelnöke lépett a mikrofonhoz, s azt hangsúlyozta: „Szolidaritás miatt vagyunk itt, mert fel akarjuk hívni a figyelmet a Hankooknál kialakult szakszervezet-ellenes helyzetre. Kiállunk mások érdekeiért, akár azokért is, akik nem állnak ki magukért, mert félnek. Ma Magyarországon egy tisztességes munkáltató nem teheti meg, hogy azokat, akik felhívják a figyelmet arra, hogy a cégnél nincs minden rendben, mindenfajta jogi eszközzel megpróbálja eltávolítani. Ez történt a Hankooknál is. Azért vagyunk itt, hogy felszólítsuk a gyár menedzsmentjét, hagyja abba a szakszervezeti tagok és a tisztségviselők üldözését, és folytasson érdemi tárgyalásokat a munkavállalók képviselőivel. A legfontosabb, amiért itt vagyunk, a szolidaritás” – hangsúlyozta Pálvölgyi Richárd.
A Hankook lapított
Székely Tamás, a VDSZ elnöke beszéde elején felhívta a figyelmet arra, hogy a gyár vezetői közül senki nem jött ki a tüntetőkhöz, majd sikernek nevezte, hogy a vegyészszakszervezet hívására egyként mozdultak meg a magyar szakszervezetek, mert közösen érzik jogtalannak azt, ami a gumigyárban történt. „Egyszerre mozdult meg mindenki, mert tudjuk, hogy az, ami miatt most itt vagyunk, nemcsak a Dunaújvárosi Gumigyártók Szakszervezete vezetőjéről szól, hanem mindannyiunkról. Ha most szó nélkül hagyjuk azt, ami ebben a gyárban történik, akkor ez az eset más munkaadók számára is példa lehet, s egyre gyakrabban fogunk találkozni ilyenekkel. Tiltakozni kell az olyan módszer ellen, amellyel szakszervezeti tisztségviselőt rendkívüli felmondással el lehet bocsátani, mert olyan fokú jogtalanság, amely félelmet kelt minden munkavállalóban. Ez ellen a leghatározottabban tiltakozunk” – fogalmazott, majd hozzátette: aki azt gondolja, vagy azt akarja elhitetni a közvéleménnyel, hogy ezt a mai demonstrációt a politika mozgatja, az vagy nincs tisztában az okokkal, vagy éppen a valóságot akarja elrejteni.
„Felelősséggel tartozunk a dolgozóinkért. Márpedig ahol nincs szakszervezet, ott nem tudunk felelősséget vállalni a kollégákért, ott nincs béremelés, nincs munkavédelem, nincs jogsegély, nincs érdekképviselet. Az ilyen munkahelyen csak végtelen kiszolgáltatottság van, és ezt nem hagyhatjuk”– folytatta Székely Tamás, aki azt reméli, hogy mostantól a Hankook, mint a kormány kiemelt stratégiai partnere, kész lesz az együttműködésre a szakszervezettel, hogy kulturált módszerekkel rendezzék az ügyeket, s befejezzék végre a régóta tartó háborút.
A kirúgott is köszönetet mondott
Szót kért a demonstráción a Bognár is, aki szó szerint is megemelte kalapját a tüntetők előtt, s mint mondta: a szolidaritás új értelmet kapott, amiért köszönet mindenkinek, aki eljött Rácalmásra. „A kalapemelés tisztelet a bátor háromszáz résztvevő előtt, s a gumigyári szakszervezet tagjai előtt is, akik ha nyíltan nem is csatlakozhattak a tüntetőkhöz, lélekben itt vannak” – mondta az elbocsátott érdekvédő, aki kirúgásakor kórházi ápolás alatt állt.