Székely Tamás: A rezsicsökkentés vesztesei

Csaknem lehetetlenre vállalkozott az elmúlt hetekben a vegyipari szakszervezet (VDSZ): megpróbálta bemutatni, hogy a rezsicsökkentés kártékony, és a jövőre nézve hihetetlenül veszélyes. Ezt a kormányzati kampányfogást még az ellenzék is csak óvatosan merte bírálni.

A rezsicsökkentésnek ára van, senki nem gondolhatja ennek az ellenkezőjét. Ráadásul többet fizetünk érte, mint a sárga csekkeken kiemelt megtakarítások.  Hazudhatjuk magunknak még egy darabig, hogy bölcs kormányunk pusztán a gonosz és pénzéhes energiaipari vállalkozások extraprofitját csoportosította át a nélkülözők számára, de ez nem igaz.

Félreértés ne essék: tudom, hogy szakszervezeti vezetőként nem tisztem a munkáltató nyereségét méregetni. Nem is érdekel. Engem azzal bíztak meg az iparban dolgozók, hogy az ő keresetükkel foglalkozzak, az ő munkahelyüket és biztonságukat védjem. Azt, amit a rezsicsökkentés napról, napra megtapos. A rezsicsökkentés okozta bevételkiesést ugyanis a közszolgáltatók elbocsátásokkal, csoportos leépítésekkel ellensúlyozzák. Ez tragikus.

Tényleg úgy gondolja bárki, hogy túl sokan dolgoznak az energiaiparban, vagy bárhol, – kivéve talán a politikát – és van „fölösleg”, akit gond nélkül ki lehet rúgni? Tényleg csak én emlékszem arra, hogy a rezsicsökkentő miniszterelnök korábban munkahelymentő akcióprogramot hirdetett? Tényleg fontosabb az igazságtalan rezsicsökkentés – amely a kislakások kispénzű, spórolós fogyasztóinak filléreket, míg a villaparki lakók fűtött medencéihez szokottaknak vagyonokat juttat –, mint az, hogy az emberek dolgozzanak, és könnyedén kifizessék a közüzemi számlákat?

Sajnos, nem csak a kirúgott kollégáink helyzete tragikus. A még alkalmazásban maradók élete is megnehezült. A kormányunk ügyesen megtanította az emberek egy részének, hogy a rezsi és a szolgáltató az ellenség. Ezért ott tartunk, hogy leköpdösik a munkaárokban dolgozó kollégáinkat, inzultálják az ügyfélszolgálati munkatársakat, szidalmazzák a szerelőket.

Ahogy nehezül a dolgozók helyzete – mint például a gázszolgáltatás területén –, s ahogy szaporodnak az elbocsátások, úgy lesz egyre nagyobb veszélyben az ország is. A gázipar veszélyes üzem, ide különösen speciális szakértelmet igénylő dolgozók kellenek, ám képzésre, fiatalításra a rezsicsökkentések miatt már nincs pénz. Egyre kevésbé vonzó ez a szakma, a bérek ugyanis nem versenyképesek, nincs jövőkép, a cégek csupán a túlélésért küzdenek.

Ugye, egyértelmű, hogy jó karbantartók nélkül egyre több műszaki hiba lesz? S ugye, azt sem kell magyarázni, hogy hibaelhárítások nélkül könnyen tragédia történhet? Márpedig a rezsicsökkentés miatt kevesebb bevétele lesz a szolgáltatónak s kevesebb jut arra is, hogy garantálja a biztonságos gázszolgáltatást.

Nem riogatok, de már most tudjuk, hogy elmarad számos fontos berendezéscsere. Felhívom a figyelmet: a rezsicsökkentés miatt az alvállalkozóknál is tömeges létszámleépítések zajlanak, így végül nem lesznek, például vezetékfektetésben járatos profi cégek. Hihetetlenül veszélyes, ha lenullázzák a mai szakembergárdát, s megjelennek a háztartásokban a „fusi” szerelések, a házi megoldások.

A kockázatos jelenség nem csak az energiaiparban tapasztalható. Van olyan üzem, ahol egy két évvel ezelőtti tragikus halálesetnek a mai napig nincs felelőse. Nem tudjuk, hogy miért vesztettünk el egy huszonéves fiatalembert, és hogyan előzhető meg a következő tragédia. És a napokban ugyanott egy újabb súlyos baleset történt. Ahol a dolgozó túlhajszolt, az ellenőrzés elégtelen, a munkáltató pedig a stratégiai partnerség plecsnijével védett, ott bármi megtörténhet. Tavaly 17 361 ember sérült meg munkavégzés közben, ez 2 százalékkal több, mint az azt megelőző évben.

Az én feladatom most az, hogy az iparban dolgozókért emeljek szót, különös tekintettel a rezsicsökkentés „mostohagyerekeire”. Azért teszem ezt nyilvánosan, mert rövidesen mindenkit közvetlenül érinthet az, ha mi elbukunk. Nélkülünk nincs ipar, nincs termelés, nélkülünk orosz rulett minden alkalom, amikor valaki kinyitja a gázt, vagy felkapcsolja a lámpát.

Segítsünk egymásnak: többen erősebbek vagyunk!

Székely Tamás elnök

Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezetei Szövetsége (VDSZ)

Author: Dolgozók Lapja

Share This Post On
468 ad
Google+