Elindult az éhségmenet,”minden dolgozó emberért, a vidéki Magyarországért”. A Közmunkás Szakszervezet által szervezett, úgynevezett megyei méltóság menete a kormányhivatalokhoz vonul, hogy ezzel hívja fel a hamarosan újra ülésező Országgyűlés figyelmét a szegénységre, valamint a közmunkások és más dolgozók kilátástalan helyzetére.
“Ezt a helyzet számunkra teljességgel elfogadhatatlan! Ezért tiltakozunk! Ma már ott tartunk, hogy a fővárosban egymást érik a különböző jogos követeléseket megfogalmazó tüntetések, megmozdulások. Éppen ezért– sok kitartást és sikert kívánva budapesti barátainknak – idén a „menetek” nem Budapestre indulnak. Februárban a magyar vidéken és a magyar vidékért vonulunk. Azokkal együtt fogunk gyalogolni, akikért élünk, és dolgozunk. Oda visszük el a reményt, ahol ebből a legkevesebb van. Magyarország falvaiban, kisvárosaiban menetelünk, és a megyeszékhelyek kormányhivatalai előtt fogunk tüntetni. Megmutatjuk, hogy a vidéki Magyarországnak is van ereje és elszántsága a változtatásra és az ellenállásra. A vidéki embereknek is van véleménye, nekik is vannak az ország jövőjével kapcsolatos tervei” – írták sajtóközleményükben.
Tóbiás: négymillió ember él a létminimum alatt
Az éhezésre, a nélkülözésre, a szegénységre, az alávetettségre és a létbizonytalanságra hívta fel a figyelmet az MSZP elnök-frakcióvezetője hétfőn Miskolcon, ahol Dolgozói szegénység, nyomor és gyermekéhezés a mai Magyarországon címmel tartott konferenciát az ellenzéki párt. Tóbiás József úgy fogalmazott: a jelenlegi hatalom igyekszik eltakarni a valóságot, azt, hogy Magyarországon szegénység van, sok gyermek éhezik, és “ma már dolgozói szegénységről is beszélhetünk”.
Mint mondta: a “visegrádi országokhoz képest Magyarország nagyon nagy lemaradásban van, négymillió létminimum alatt élő ember üzeni azt, hogy (…) lent minden maradt a régiben”. “Az emberi méltóság menetéről” Tóbiás József azt mondta: “honfitársaink a méltóságért, és nem a szegénységért menetelnek”. Nyakó István MSZP-s politikus közölte, hogy a menetek február 14-én érnek a megyeszékhelyekre, ahol tüntetésre hívnak mindenkit a kormányhivatalok elé.