Tizenöt százalékkal több gyerek került új szülőkhöz az elmúlt három évben. Ez az örökbefogadási gyes bevezetésének, valamint az adminisztráció csökkenésének is köszönhető. A tendenciát jelzi, hogy az eddigi 15-ről 8 napra csökken az újszülöttek kihelyezési határideje.
Tovább könnyíti a kormány az örökbefogadást és a nevelőszülővé válást. A változtatás célja, hogy a jelenleg állami otthonokban élő több ezer gyermek közül minél többen, minél előbb családba kerüljenek. A döntéshozók álláspontja szerint nem szabad, hogy a gyermekek azért töltsenek el éveket állami gondozásban, mert a leendő nevelőszülőnek nincs energiája végigcsinálni az ezzel járó procedúrát a bonyolult és ésszerűtlen törvények miatt.
A tapasztalatok szerint egyébként bár a nevelőszülők átmenetileg fogadják be a gyerekeket, sokukból később örökbefogadó válik. Az egyszerűsített eljárásoknak köszönhetően egyre több olyan házaspár és egyedülálló van Magyarországon, aki kész nem vér szerinti gyermeket nevelni: jelenleg 5500 nevelőszülő mintegy 13 ezer gyerekről gondoskodik. A kormányváltás óta egyébként évről-évre több gyermek talál örökbefogadó szülőkre: a korábbi 400-ról mára évente közel 500-ra nőtt az örökbe fogadott gyermekek száma. Az utóbbi években elhatározott intézkedések hatására ez a tendencia folytatódik, és minél több gyermeknek lesz lehetősége családban felnőni.
Soltész Miklós szociális ügyekért felelős államtitkár tájékoztatása szerint 2011-től egyértelműbbé váltak az örökbe fogadhatóvá nyilvánítás szabályai. Bevezették az örökbefogadói gyest, amelynek köszönhetően a háromévesnél idősebb gyermek esetében 6 hónapig gyest kaphat az örökbefogadó szülő. Bár a várandós nőknek igyekeznek nagyobb védelmet adni – például eltitkolhatják lakcímüket, hogy a hatóságok ne oda küldjék a gyermeke iratait –, a vér szerinti szülőnek ismerni kell az adatait, és azt, hogy neki vagy az apának volt-e örökletes betegsége.
Emellett a kormány tervezi például, hogy központi nyilvántartási rendszert vezetnek be az örökbefogadás egyszerűsítése érdekében. Ennek már csak azért is létjogosultsága van, mert a 2012. végi adatok alapján mintegy 1600 pár és egyedülálló szeretett volna örökbe fogadni, és több mint 2200 gyermek várt új szülőkre. (Az örökbefogadók nagy része egyébként továbbra is kisgyermeket, elsősorban újszülöttet és egészséges gyermeket szeretne.) Azt, hogy az igények és a lehetőségek összefussanak, vélhetően jelentősen segíti a nyilvántartás korszerűsödése, a központi nyilvántartás bevezetése, és emellett jelentős segítség, hogy az anyakönyvi kivonatokat a gyámhivatalok szerzik be, nem az örökbefogadó szülők. Emellett 15 napról 8 napra csökken az újszülöttek kihelyezési határideje az örökbefogadó családhoz.