Változhat a lakáshitel cafeteria

Cafeteriaként gyakorlatilag használhatatlan a lakáshitel támogatás, mert túl sok és bonyolult feladatot ró a munkáltatókra – vélik a szakszervezetek. A Parlament előtt van egy módosítás, amely jó lehet a munkavállalóknak, s némileg hátrányos a munkáltatóknak.

Változhatnak a cafeteriaként adható lakáshitel támogatás feltételei, ami vélhetően csak a javára válhat a konstrukciónak – s a munkavállalóknak –, ebben a formában ugyanis szinte használhatatlan – panaszolták a bejelentés óta eltelt időszakban a szakszervezetek. A Dolgozók Lapja információi szerint a Parlament előtt van egy módosítás, amely az eddigieknél részletesebben és pontosabban szabályozza a támogatásnak a béren kívüli juttatásba való beemelését, s gyakorlati alkalmazását. A munkáltatók még csak az elmúlt hetekben ismerkedtek az adómentes lakáscélú hitletörlesztés támogatásának lehetőségével, és máris új szabályozás vonatkozhat erre a sokak által várt, s az eddigiek alapján úgy tűnik, túlbecsült juttatásra. Egyelőre ugyanos azok sem tudtak lakástámogatási kedvezményt adni cefeteriaként az alkalmazottaknak, akik nagyon szerették volna. Kiforratlan a rendszer, pillanatnyilag túlságosan bonyolult és tisztázatlan a gyakorlati alkalmazás, ezért felelőtlenség volt ekkora jelentőséget tulajdonítani ennek a kedvezménynek – vélik, szinte egybehangzóan a szakszervezeteknél.

Miért lenne népszerű?

A „csomag” leírása szerint: az adómentes munkáltatói támogatás 5 év alatt összesen legfeljebb 5 millió forint lehet, a meglévő lakás értékének 30 százalékáig vehető igénybe új és régi lakásra, forint és devizahitelre egyaránt. Elméletileg az adómentes támogatás beépíthető a vállalati béren kívüli juttatási rendszerbe annak egyik elemeként, ugyanakkor a cafeteria rendszer megléte önmagában nem feltétel a támogatás biztosításához. Egyelőre azonban a rendszerben szereplő felek – munkáltató, munkavállaló és bank – nem látják világosan, hogy a hitelintézet hogyan fogadja be a munkáltatói befizetéseket, szükség van-e egy technikai számlára, vagy az összeg közvetlenül a magánszemély számlájára is utalható. Utóbbi esetben külön kell-e utalnia a cégnek, vagy címkéznie a támogatási összeget, hogy az azonosítható és elválasztható legyen a fizetéstől?

Vagyis, nagy az érdeklődés, sok a kérdés, kevés az egyértelmű válasz. Legalábbis eddig. Most viszont, egy frissen a Parlament elé került módosító javaslat szerint tisztulhat a kép: az adópolitikáért felelős miniszter rendeletben határozná meg a munkáltatói támogatás szabályos folyamatát, felelőseit, bizonylatolását. A tervezet azt is megfogalmazza, hogy a munkáltatói támogatás megvalósításához a méltányolható lakásigény vizsgálatánál csak a szobaszámot kellene figyelembe venni, míg korábban a lakás szobái és az ott lakók száma mellett a lakás értékét is figyelnie kellett a munkáltatónak az adómentesség megállapításához.

Újdonság

Újdonság még, hogy a hitelhez kapcsolódó más kötelezettségek megfizetéséhez is nyújthat adómentes támogatást a munkáltató. Az adómentességhez elengedhetetlen lesz a hitelintézet vagy kincstár igazolása. A jelenlegi szabályok szerint, ha az adóhatóság adóhiányt állapítana meg a lakáscélú munkáltatói támogatásnál, akkor ennek következményeit a juttatásban részesült dolgozónak kell viselnie. A javaslat elfogadását követően megfordulhat a helyzet. Ha a hitelintézet vagy kincstár igazolása hiányzik, vagy eszerint nem adómentes a juttatás, akkor a munkáltatónak kellene majd megfizetni az adót.

Author: Dolgozók Lapja

Share This Post On
468 ad
Google+